Elektroauto uzlāde

Elektromobiļus var iedalīt divās grupās - "plug-in" hibrīdi un tādi, kuriem ir tikai elektrodzinējs (šiem pie reģistrācijas izsniedz zilos numurus ar visām tiem paredzētajām priekšrocībām). Turpmākais attiecas uz "tīrajiem" elektromobiļiem.

Elektromobiļi ir uzbūvēti tā, ka tiem ir iespēja izmantot gan lēno, gan ātro uzlādi, izņemot dažus vecākus modeļus, kuriem ir iespējama tikai lēnā uzlāde. Domājot par lietota elektromobiļa iegādi, ieteicams noskaidrot, vai tam ir ātrā uzlāde, ja tas Jums varētu būt svarīgi.

Lēnā uzlāde, saukta arī par maiņstrāvas uzlādi, parasti nodrošina uzlādes jaudu 3,5-7kW, t.i., 1 stundā iespējams uzlādēt bateriju 20-35km nobraukumam. Lēnās uzlādes jauda atkarīga no elektromobilī iebūvētā pārveidotāja. Lielākoties lēnā uzlāde piemērota uzlādei mājās pa nakti vai stāvvietās, kur elektromobilis tiek atstāts uz ilgāku laiku.

Lēnajai uzlādei elektromobiļos var būt iebūvēta Type 1 vai Type 2 ligzda.

Iegādājoties privāto uzlādes staciju savam elektromobilim, pārliecinieties, ka uzlādes stacijas kabeļa spraudnis ir atbilstošs. Lai uzlādētu savu elektromobili publiskajās lēnajās uzlādes stacijās, jāizmanto atbilstošs pieslēguma kabelis. Daudziem jaunajiem elektromobiļiem atbilstošs kabelis jau ir iekļauts rūpnīcas komplektācijā.

"Plug in" hibrīdiem parasti ir tikai lēnā uzlāde ar jaudu 3,5kW.

Ātrā uzlāde, saukta par līdzstrāvas uzlādi, nodrošina bateriju uzlādi daudz ātrāk. Uzlādes jauda dažādiem auto modeļiem atšķiras, bet lielākoties tā ir ap 50kW. 30 minūšu uzlāde ātrajā uzlādes stacijā nodrošinās nobraukumu 80-100km. Ātrās uzlādes īpatnība ir tāda, ka, baterijai kļūstot pilnākai, tās uzlāde kļūst lēnāka. Tas saistīts ar elektromobilī izmantoto uzlādes vadības algoritmu. Piemēram, kā šajā grafikā.

Jāņem vērā, ka ātrā uzlāde ziemā būs lēnāka nekā vasarā. Uzlādes ātrums ir ļoti atkarīgs no baterijas temperatūras. Tāpēc ziemā ieteicams uzlādi veikt pēc ceļa, kad baterija ir uzsilusi, nevis no rīta, pirms došanās ceļā, kad viss ir atdzisis.

Ātrajai uzlādei elektromobiļos var būt iebūvēta Chademo vai CCS (Combo 2) ligzda. 

Ātrās uzlādes stacijas Latvijā ir aprīkotas ar abu tipu spraudņiem, tāpēc bez bažām varat uzlādēt savu elektromobili.

Ātrās uzlādes tīkls Baltijā

Latvijā ir uzstādītas vairāk nekā 70 ātrās uzlādes stacijas. Uzlādes punktu karti skatīt šeit. Ja plānojat regulāri lietot uzlādes stacijas, ieteicams noslēgt lietošanas līgumu portālā e-mobi. Ārzemju viesi var izmantot mobilo aplikāciju Plugsurfing, kas nodrošina autorizāciju un norēķinus par uzlādi.

Igaunijā ir uzstādītas vairāk nekā 160 ātrās uzlādes stacijas. Uzlādes punktu karti varat apskatīt šeit. Lietošanas noteikumi un reģistrācija atrodami ELMO portālā. Ņemiet vērā, ka Igaunijas tīklā stacijas ir tikai ar Chademo pieslēgumu. Tāpēc, piemēram, VW vai Hyundai elektromobiļiem ātrā uzlāde nav iespējama.

Lietuvas ātrās uzlādes staciju karti skatiet Plugshare portālā. Lietuvā daudzas uzlādes stacijas ir bez maksas. Tomēr ieteicams reģistrēties autoPilDYK portālā, lai varētu izmantot visas uzlādes stacijas.

Ja vēlaties uzzināt padziļinātu informāciju par konkrētu auto modeļu uzlādi, izpētiet autoražotāju informāciju par elektromobiļu uzlādi!

Audi e-tron

BMW i3

Hyundai IONIQ electric

Hyundai KONA electric 

Jaguar i-Pace

Kia Soul EV

Nissan E-NV200

Nissan LEAF

Renault ZOE

Tesla

VW e-Golf

VW e-UP